Olimpiada T.I.C. 2018 etapa județeană

Date esențiale:

Etapa județeană

Perioada de înscriere: pe baza rezultatelor de la etapa locală

Locația de desfășurare: Colegiul Național "Emanuil Gojdu" Oradea

Data fazei locale (sector): 21.04.2018 - (cf. calendarul olimpiadelor)

Ora începerii: 09:00

Clasele: IX - XII

(subiectele sunt comune la nivel național)

 

 DETALII SPECIFICE

Anul acesta tema probei de proiect pentru ambele secțiuni (TIC clasele IX-XII și C#) este:

CENTENARUL MARII UNIRI

 

Este organizatã pe douã secțiuni

  • Secțiunea Tehnologia Informației și a Comunicațiilor
    pot participa elevii claselor IX - XII indiferent de filierã/ profil/ specializare, concurenþii pot participa doar la nivelul clasei din care fac parte.
  • Secțiunea C #
    pot participa elevii claselor IX - XII indiferent de filierã/ profil/ specializare. 

 Resursele software disponibile în locația de organizare:

  • Windows 10 + Office 2016 (clasele IX-XI)
  • Windows 8 + Office 2013 (clasa XII)
  • Prelucrare audio, audio-video: VSDC Free Video Editor, Photos
  • Versiune C#: 2013

Regulament

Olimpiada de Tehnologia Informației

Se organizeazã în conformitate cu prevederile Metodologiei-cadru de organizare și desfãșurare a competițiilor școlare, aprobatã cu O.M.E.C.T.S. nr. 3035/10.01.2012 și cu prevederile Regulamentului specific privind desfãșurarea Olimpiadei de Tehnologia Informației aprobat cu nr. --/---.

Informații specifice:

 

REGULAMENT pentru OTI 2018 (este regulamentul anului precedent)

PRECIZARI OTI 2018 (din 16.02.2018)

 

Secțiunea C# ...

 

Secțiunea TIC: 

Secțiunea TIC a Olimpiadei de Tehnologia informației se va desfãșura în data de 21-04-2018, în centrele care sunt specificate în secțiunea: Centre.

Elevii vor fi prezenți în ziua competiției, 21 aprilie, sâmbătă, în școala la care au fost repartizați, cel tarziu la ora 08:30

Fiecare elev va primi subiectele în forma tipãritã, împreunã cu foi pentru ciorne. 

Durata probei de concurs la faza localã este de 4 ore.

Foarte important: 
Elevii nu au voie in sala cu dischete, CD-uri personale sau flash-uri 
Nu vor utiliza telefoane celulare pe toata perioada desfasurarii competitiei, pe aceasta perioada telefoanele fiind inchise 
Nu vor utiliza alta sursa de documentare decat Help-ul mediului de programe utilizate 
Nu vor deranja activitatea altui concurent 
Punctajul obtinut de elev este suma punctajelor maxime obtinute pentru problemele rezolvate

La finalul probei fiecare folder de lucru va fi redenumit cu ID-ul elevului și consemnat într-un proces verbal dimensiunea exactã în octeți a folderului de concurs.


Dupã terminare probei de concurs


nu se va admite nici o modificare a nici unei surse 

Sursele elevilor se vor copia in directorul cu numele centrului în care s-a organizat olimpiada, pentru fiecare clasã câte un folder
Folderul denumit cu numele centrului se va arhiva si se va transmite la adresa de email a inspectorului școlar pentru disciplinele informatice, pânã ora 15,00.

 

Rezulatele se vor afișa pe aceasta paginã pânã în data de 22.04.2018. 
Contestațiile se depun la secretariatul centrului în care s-a organizat olimpiada, în termen de 24 ore de la afișarea rezultatelor.

 

 

În urma evaluãrii se stabilește lotul de elevi participanți la Olimpiada Judeteanã de TIC (1 loc / nivel - total 4 locuri la TIC și 1 loc la C#)

Criterii de departajare în cazul punctajelor egale (în cazul neîndeplinirii unui criteriu se trece la următorul, în cazul îndeplinirii criteriului, departajarea s-a finalizat):

c1) se califică elevul care are la mai multe grupuri de cerințe punctajul maxim.

c2) se califică elevul care la cerinţele anterioare celei de realizare a produsului final (primele 80 de puncte) are punctaj mai mare.

c3) se califică elevul care la mai multe cerințe a obținut punctaj mai mare decât ceilalți participanți ai departajării.

Situația înscrierii

ID unitate
Denumire unitate
Nr. înscriși
Cl_9
Cl_10
Cl_11
Cl_12
Cl_C#
2C. E. PARTENIE COSMA ORADEA 1 1 - - - -
3C.N. AVRAM IANCU STEI 6 1 1 - 2 2
4C.N. EMANUIL GOJDU ORADEA 17 7 6 1 2 1
6C.N. MIHAI EMINESCU ORADEA 16 6 5 1 - 4
7C.N. OCTAVIAN GOGA MARGHITA 4 2 1 - - 1
8C.N. SAMUIL VULCAN BEIUS 8 3 1 2 - 2
9C.N. TEODOR NES SALONTA 8 4 2 - 2 -
39LIC. TEORETIC ADY ENDRE ORADEA 5 2 1 1 1 -
40LIC. TEORETIC ARANY JANOS SALONTA 1 1 - - - -
42LIC. TEORETIC C-TIN SERBAN ALESD 2 2 - - - -
44LIC. TEORETIC HORVATH JANOS MARGHITA 2 2 - - - -
48LIC. TEORETIC ONISIFOR GHIBU ORADEA 8 1 - 3 - 4
52LIC. VOC. PEDAGOGIC N. BOLCAS BEIUS 2 1 1 - - -
Total : 13 unitati

TOTAL

80

33

18

8

7

14

Centre

Nu sunt încă centre create la acest concurs (în cazul organizării într-o singură locație, menționată la descriere, nu vor fi create centre)

Rezultate

conform datelor stabilite.

Subiecte la etapa pe județ LRO/LMA | Resurse | Bareme