Date esențiale:
Faza localã (sector)
Perioada de înscriere: 22.01.2015 - 16.02.2015 (pânã la ora 12)
Data fazei locale (sector): 21.02.2015
Ora începerii: 09:00
Clasele: V-XII
(subiectele sunt comune la nivel de județ și se primesc la ora 8:00 în fiecare centru pentru a avea timp suficient destinat multiplicãrii)
Faza pe școalã
Fiecare unitate organizeazã separat, într-o datã stabilitã de responsabili din unitãțile de învãțãmânt. Pe baza rezultatelor acestor faze elevii care au fost declarați calificați sunt înscriși pe site-ul www.isjbihor.ro/infobh2/admin unde dupã autentificarea unitãții la concursul potrivit apare posibilitatea de a adãuga datele elevului.
Faza localã (sector)
Etapa localã se va desfãșura în data de 21.02.2015 în centrele care sunt specificate în secțiunea CENTRE. Detalii de organizare se regãsesc în secțiunea REGULAMENT.
Regulament
Precizari OLI 2015
Etapa localã a olimpiadei de informaticã se va desfãșura în data de 21-02-2015, în centrele care sunt specificate în secțiunea: Centre
Elevii vor fi prezenți în ziua competiției, 21 februarie, la școala la care au fost repartizați, cel tarziu la ora 8:30;
Subiectele vor fi transmise la adresele de email a responsabililor centrelor la ora 8:00 în ziua concursului.
Fiecare elev va primi subiectele în forma tipãritã, împreunã cu foi pentru ciorne.
În primele 30 minute problemele se vor citi cu atenție și legat de textele subiectelor se pot formula întrebãri în scris.
Întrebãrile sunt astfel formulate încât rãspunsul sã poate fi "DA" sau "NU".
Dacã la o întrebare se noteazã rãspunsul "FÃRÃ COMENTARII", atunci întrebarea este ambigua sau rãspunsul se gãsește în textul problemei.
Fiecare rãspuns notat pe foaia elevului va fi semnat de un profesor, șeful de centru ales din fiecare școalã.
Profesorul care semneazã poartã responsabilitatea asupra rãspunsului dat.
Dupã cele 30 min. începe proba de concurs care se va finaliza la ora 12:00.
Se respectã, cu strictețe, numele fișierelor de intrare (care se considerã corecte) precum si a celor de ieșire în care se scriu rezultatele, deschiderea fișierelor se realizeazã fãrã a preciza calea.
Fiecare elev va fi anunțat sã facã salvãri parțiale, pentru a evita pierderea sursei în caz de defecțiuni tehnice.
La sfârșitul perioadei de concurs fiecare elev poate copia pe suport magnetic, în prezența profesorului supraveghetor, sursele problemelor, notând într-un tabel dimensiunea în bytes a fiecãrei surse.
Constituie sursã fișiere de tipul nume.cpp sau nume.c, unde nume este numele fiind cel descris mai jos, pentru fiecare problema
Salvarea surselor se va face folosind codificarea:
ID.CPP sau ID.C (pentru sursa C, C++ )
ID-ul este alocat de aceasta aplicație în data 19.02.2015 si poate fi consultat dupã autentificare în secțiunea centralizator
Exemplu:
ID1.cpp sau ID1.c reprezintă sursa problemei 1,
ID2.cpp sau ID2.c reprezintă sursa problemei 2.
Important:
Fiecare sursa va avea pe prima linie ca si comentariu.
Numele si prenumele elevului
Scoala de provenienta
Clasa
Numele profesorului care l-a pregatit
Foarte important:
Elevii nu au voie in sala cu dischete, CD-uri personale sau flash-uri
Nu vor utiliza telefoane celulare pe toata perioada desfasurarii competitiei, pe aceasta perioada telefoanele fiind inchise
Nu vor utiliza alta sursa de documentare decat Help-ul mediului de programare utilizat
Nu vor deteriora mediul de programare si nu vor deranja activitatea altui concurent
Punctajul obtinut de elev este suma punctajelor maxime obtinute pentru problemele rezolvate
Dupã terminare probei de concurs
nu se va admite nici o modificare a nici unei surse
Sursele elevilor se vor copia in directorul cu numele centrului în care s-a organizat olimpiada, pentru fiecare clasã câte un director
Directorul denumit cu numele centrului se va arhiva si se va transmite la comisia judeteana la adresa de email a inspectorului școlar pentru disciplinele informatice, pana ora 14,00.
Dupã transmiterea arhivelor comisia județeanã va transfera fișierele necesare pentru evaluarea surselor.
Rezulatele se vor afișa pe aceasta paginã pânã în data de 23.02.2015.
Contestatiile se depun la secretariatul centrului in care s-a organizat olimliada, in termen de 24 ore de la afisarea rezultatelor.
În urma evaluãrii se stabilește lotul de elevi participanți la Olimpiada Judeteanã de Informaticã
Un elev se considera calificat la OJI dacã îndeplinește simultan condițiile;
- a întrunit minimum 30 de puncte
- poziția în clasamentul pe centru nu depãșește numãrul de locuri alocat centrului respectiv.
Numãrul de elevi care pot participa la OJI este limitat, se poate consulta in sectiunea: Centre
Situația înscrierii
ID unitate |
Denumire unitate |
Nr. înscriși | Cl_5 | Cl_6 | Cl_7 | Cl_8 | Cl_9 | Cl_10 | Cl_11 | Cl_12 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | C.N. AVRAM IANCU STEI | 13 | 4 | - | - | - | 3 | 2 | 2 | 2 |
4 | C.N. EMANUIL GOJDU ORADEA | 48 | 12 | 1 | - | - | 9 | 12 | 9 | 5 |
5 | C.N. IOSIF VULCAN ORADEA | 1 | - | - | - | - | - | 1 | - | - |
6 | C.N. MIHAI EMINESCU ORADEA | 49 | - | - | 1 | 1 | 17 | 13 | 10 | 7 |
7 | C.N. OCTAVIAN GOGA MARGHITA | 9 | - | - | - | - | - | 6 | 2 | 1 |
8 | C.N. SAMUIL VULCAN BEIUS | 16 | - | - | - | - | 9 | 3 | 2 | 2 |
9 | C.N. TEODOR NES SALONTA | 15 | - | - | - | - | 10 | 2 | 1 | 2 |
15 | C.T. TRAIAN VUIA ORADEA | 1 | - | - | - | - | - | 1 | - | - |
36 | LIC. TEOLOGIC BAPTIST EMANUEL ORADEA | 1 | - | - | - | - | - | 1 | - | - |
37 | LIC. TEOLOGIC PENTICOSTAL BETEL ORADEA | 8 | - | - | - | - | 2 | 3 | 2 | 1 |
39 | LIC. TEORETIC ADY ENDRE ORADEA | 11 | - | - | - | - | 2 | 5 | 1 | 3 |
40 | LIC. TEORETIC ARANY JANOS SALONTA | 23 | - | - | - | - | 10 | 7 | 5 | 1 |
46 | LIC. TEORETIC LUCIAN BLAGA ORADEA | 7 | - | 2 | - | - | - | 4 | - | 1 |
48 | -- denumire veche -- LIC. TEORETIC ONISIFOR GHIBU ORADEA | 7 | 4 | - | - | - | 3 | - | - | - |
52 | LIC. VOC. PEDAGOGIC N. BOLCAS BEIUS | 3 | - | - | - | - | 2 | 1 | - | - |
Total : 15 unitati | TOTAL | 212 | 20 | 3 | 1 | 1 | 67 | 61 | 34 | 25 |
Centre
ID Centru |
Denumire Centru |
Nr. locuri alocate |
Nr. elevi înscriși |
Unități arondate |
---|---|---|---|---|
1 | C.N. EMANUIL GOJDU ORADEA (clasa:5,6,7,8,9,10,11,12) | 45 | 48 8 1 7 0 0 0 0 | C.N. EMANUIL GOJDU ORADEA LIC. TEOLOGIC PENTICOSTAL BETEL ORADEA LIC. TEOLOGIC BAPTIST EMANUEL ORADEA -- denumire veche -- LIC. TEORETIC ONISIFOR GHIBU ORADEA SC. GIM. DACIA ORADEA LIC. GRECO-CATOLIC IULIU MANIU ORADEA LIC. TEORETIC AUREL LAZAR ORADEA LIC. GRECO-CATOLIC IULIU MANIU ORADEA |
2 | C.N. AVRAM IANCU STEI (clasa:5,6,7,8,9,10,11,12) | 8 | 13 | C.N. AVRAM IANCU STEI |
3 | C.N. MIHAI EMINESCU ORADEA (clasa:5,6,7,8,9,10,11,12) | 45 | 49 1 7 0 1 | C.N. MIHAI EMINESCU ORADEA C.N. IOSIF VULCAN ORADEA LIC. TEORETIC LUCIAN BLAGA ORADEA C.T. MIHAI VITEAZUL ORADEA C.T. TRAIAN VUIA ORADEA |
4 | C.N. OCTAVIAN GOGA MARGHITA (clasa:5,6,7,8,9,10,11,12) | 8 | 9 0 | C.N. OCTAVIAN GOGA MARGHITA LIC. TEORETIC HORVATH JANOS MARGHITA |
5 | C.N. SAMUIL VULCAN BEIUS (clasa:5,6,7,8,9,10,11,12) | 8 | 16 0 3 | C.N. SAMUIL VULCAN BEIUS C.T. IOAN CIORDAS BEIUS LIC. VOC. PEDAGOGIC N. BOLCAS BEIUS |
6 | C.N. TEODOR NES SALONTA (clasa:5,6,7,8,9,10,11,12) | 30 | 15 23 0 | C.N. TEODOR NES SALONTA LIC. TEORETIC ARANY JANOS SALONTA LIC. TEORETIC NICOLAE JIGA TINCA |
7 | C.T. ALEXANDRU ROMAN ALESD (clasa:5,6,7,8,9,10,11,12) | 4 | 0 0 0 | C.T. ALEXANDRU ROMAN ALESD C.T. NR.1 VADU CRISULUI LIC. TEHN. NR.1 SUNCUIUS |
8 | LIC. TEORETIC ADY ENDRE ORADEA (clasa:5,6,7,8,9,10,11,12) | 10 | 11 0 | LIC. TEORETIC ADY ENDRE ORADEA LIC. REFORMAT L. ZSUZSANNA ORADEA |
57 | LIC. TEORETIC ADY ENDRE ORADEA (clasa:5-12) | 7 | ||
62 | C.N. AVRAM IANCU STEI (clasa:5-12) | 0 | ||
69 | LIC. TEORETIC ADY ENDRE ORADEA (clasa:9-12) | 6 | ||
96 | C.N. ONISIFOR GHIBU ORADEA (clasa:9-12) | 22 |