Date esențiale:
Faza localã (sector)
Perioada de înscriere: 22.01.2017 - 21.03.2017 (pânã la ora 12)
Data fazei locale (sector): 25.03.2017
Ora începerii: 09:00
Clasele: IX - XII
(subiectele sunt comune la nivel de județ și se primesc la ora 8:00 în fiecare centru pentru a avea timp suficient destinat multiplicãrii)
Faza pe școalã
Fiecare unitate organizeazã separat, într-o datã stabilitã de responsabili din unitãțile de învãțãmânt. Pe baza rezultatelor acestor faze elevii care au fost declarați calificați sunt înscriși pe site-ul profesor.cf/infobh2/admin unde dupã autentificarea unitãții apare posibilitatea de a adãuga datele elevului.
DETALII SPECIFICE
Anul acesta tema probei de proiect pentru ambele secțiuni (TIC clasele IX-XII și C#) este:
Turismul durabil
Este organizatã pe douã secțiuni
- Secțiunea Tehnologia Informației și a Comunicațiilor
pot participa elevii claselor IX - XII indiferent de filierã/ profil/ specializare, concurenþii pot participa doar la nivelul clasei din care fac parte. - Secțiunea C #
pot participa elevii claselor IX - XII indiferent de filierã/ profil/ specializare.
La înscrierea elevilor vã rugãm sã specificați sectiunea în coloana observații. În cazul în care nu e specificat nimic se considerã automat secțiunea TIC.
Regulament
Olimpiada de Tehnologia Informației |
Se organizeazã în conformitate cu prevederile Metodologiei-cadru de organizare și desfãșurare a competițiilor școlare, aprobatã cu O.M.E.C.T.S. nr. 3035/10.01.2012 și cu prevederile Regulamentului specific privind desfãșurarea Olimpiadei de Tehnologia Informației aprobat cu nr. 25906/8.02.2017. |
Informații specifice:
Secțiunea C#: datoritã numãrului foarte mic de elevi calificați (<20) la aceastã secțiune, concurenți calificați la faza pe școalã se calificã automat la faza județeanã.
Secțiunea TIC:
Secțiunea TIC a Olimpiadei de Tehnologia informației se va desfãșura în data de 25-03-2017, în centrele care sunt specificate în secțiunea: Centre.
Elevii vor fi prezenți în ziua competiției, 25 martie, la școala la care au fost repartizați, cel tarziu la ora 8:30;
Subiectele vor fi transmise la adresele de email a responsabililor centrelor la ora 8:00 în ziua concursului.
Fiecare elev va primi subiectele în forma tipãritã, împreunã cu foi pentru ciorne.
Durata probei de concurs la faza localã este de 2 ore.
Foarte important:
Elevii nu au voie in sala cu dischete, CD-uri personale sau flash-uri
Nu vor utiliza telefoane celulare pe toata perioada desfasurarii competitiei, pe aceasta perioada telefoanele fiind inchise
Nu vor utiliza alta sursa de documentare decat Help-ul mediului de programe utilizate
Nu vor deranja activitatea altui concurent
Punctajul obtinut de elev este suma punctajelor maxime obtinute pentru problemele rezolvate
La finalul probei fiecare folder de lucru va fi redenumit cu ID-ul elevului și consemnat într-un proces verbal dimensiunea exactã în octeți a folderului de concurs.
Dupã terminare probei de concurs
nu se va admite nici o modificare a nici unei surse
Sursele elevilor se vor copia in directorul cu numele centrului în care s-a organizat olimpiada, pentru fiecare clasã câte un folder
Folderul denumit cu numele centrului se va arhiva si se va transmite la comisia judeteana la adresa de email a inspectorului școlar pentru disciplinele informatice, pânã ora 15,00.
Dupã transmiterea arhivelor comisia județeanã va transmite baremele pentru evaluarea surselor.
Rezulatele se vor afișa pe aceasta paginã pânã în data de 28.03.2017.
Contestațiile se depun la secretariatul centrului în care s-a organizat olimpiada, în termen de 24 ore de la afișarea rezultatelor.
Numărul de loc minim alocat la un nivel se calculează prin NR_TOTAL_LOCURI_ALOCATE_CENTRULUI*15% rotunjit. Restul locurilor (locurile dinamic alocate-10%/nivel) se alocă în mod proporțional cu numărul de participanți la un nivel dat în limita locurilor maxime, disponibile la centru, cu respectarea criteriilor de departajare.
În urma evaluãrii se stabilește lotul de elevi participanți la Olimpiada Judeteanã de TIC
Un elev se considera calificat la OJTI dacã îndeplinește condițiile 1,2 sau condițiile 2,3 (ordinea aplicării în calificarea elevilor: a. 1,2; b. 2,3; ).
- Pe baza punctajului obținut se aflã în primii N elevi din centru pentru nivelul dat (N=numãrul minim de elevi calificați)
- A obținut minim 60 de puncte
- Se calificã pe locurile dinamic alocate (definit de diferența dintre numãrul locurilor maxime și minime) aplicand regula de departajare dinamica descrisã în continuare
Fiecare centru are un numãr minim de candidați admiși pe fiecare an de studiu (cu condiția atingerii punctajului minim). Diferența locurilor dintre minim și maxim pentru fiecare an de studiu se ocupã prin urmãtoarele calcule:
Distribuirea locurilor peste numãrul minim (pentru punctajele care au atins pragul minim)
- Pentru anul de studiu “Y” punctajul elevilor din acel an de studiu se înmulțește cu 1.3 și se rotunjește în sus,
- se adaugã rezultatele candidaților de la celelalte nivele de studiu,
- se ordoneazã lista descrescãtor
- se completeazã locurile rãmase pentru nivelul „Y” cu elevii din lista astfel ordonatã cu elevii care au obținut cele mai mari punctaje (la punctaje egale avantaj are candidatul de pe nivelul "Y")
- în cazul egalitãții de puntaj va fi ales elevul din clasa superioarã.
- în cazul egalității de punctaj și clase identice, va fi ales elevul care s-a mai calificat în anii anteriori la etape naționale, etape județene (în ordinea enumerării)
- în cazul în care criteriile anterioare nu au rezolvat situația, se califică elevul cu punctaj mai mare la problema 3, problema 2, problema 1 (criteriile bazate pe punctajul problemelor sunt aplicate în mod eliminatoriu în ordinea descrisă)
Contestatiile se depun pana in data de 29.03.2017 ora 15:00 la centrul unde s-a sustinut proba.
Situația înscrierii
ID unitate |
Denumire unitate |
Nr. înscriși | Cl_9 | Cl_10 | Cl_11 | Cl_12 | Cl_C# |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2 | C. E. PARTENIE COSMA ORADEA | 2 | 1 | - | - | 1 | - |
3 | C.N. AVRAM IANCU STEI | 26 | 11 | 7 | 4 | 3 | 1 |
4 | C.N. EMANUIL GOJDU ORADEA | 46 | 22 | 13 | 7 | - | 4 |
6 | C.N. MIHAI EMINESCU ORADEA | 56 | 20 | 20 | 11 | - | 5 |
7 | C.N. OCTAVIAN GOGA MARGHITA | 26 | 6 | 11 | 5 | - | 4 |
8 | C.N. SAMUIL VULCAN BEIUS | 36 | 14 | 11 | 6 | 3 | 2 |
9 | C.N. TEODOR NES SALONTA | 20 | 13 | 3 | 4 | - | - |
10 | C.T. ALEXANDRU ROMAN ALESD | 5 | 5 | - | - | - | - |
32 | LIC. TEHN. NR.1 SALONTA | 2 | 2 | - | - | - | - |
33 | LIC. TEHN. NR.1 SUNCUIUS | 1 | 1 | - | - | - | - |
39 | LIC. TEORETIC ADY ENDRE ORADEA | 7 | 4 | 1 | 1 | - | 1 |
40 | LIC. TEORETIC ARANY JANOS SALONTA | 1 | - | 1 | - | - | - |
41 | LIC. TEORETIC AUREL LAZAR ORADEA | 6 | 6 | - | - | - | - |
42 | LIC. TEORETIC C-TIN SERBAN ALESD | 7 | 5 | 2 | - | - | - |
44 | LIC. TEORETIC HORVATH JANOS MARGHITA | 6 | 3 | - | 3 | - | - |
48 | -- denumire veche -- LIC. TEORETIC ONISIFOR GHIBU ORADEA | 8 | - | 1 | - | - | 7 |
52 | LIC. VOC. PEDAGOGIC N. BOLCAS BEIUS | 4 | 3 | 1 | - | - | - |
Total : 17 unitati | TOTAL | 259 | 116 | 71 | 41 | 7 | 24 |
Centre
ID Centru |
Denumire Centru |
Nr. locuri alocate |
Nr. elevi înscriși |
Unități arondate |
---|---|---|---|---|
48 | C.N. AVRAM IANCU STEI (clasa:9-12) | 6 | 26 | C.N. AVRAM IANCU STEI |
49 | C.N. MIHAI EMINESCU ORADEA (clasa:9-12) | 20 | 56 7 8 | C.N. MIHAI EMINESCU ORADEA LIC. TEORETIC ADY ENDRE ORADEA -- denumire veche -- LIC. TEORETIC ONISIFOR GHIBU ORADEA |
50 | C.N. OCTAVIAN GOGA MARGHITA (clasa:9-12) | 10 | 26 6 | C.N. OCTAVIAN GOGA MARGHITA LIC. TEORETIC HORVATH JANOS MARGHITA |
51 | C.N. SAMUIL VULCAN BEIUS (clasa:9-12) | 10 | 36 4 | C.N. SAMUIL VULCAN BEIUS LIC. VOC. PEDAGOGIC N. BOLCAS BEIUS |
52 | C.N. TEODOR NES SALONTA (clasa:9-12) | 8 | 20 2 1 | C.N. TEODOR NES SALONTA LIC. TEHN. NR.1 SALONTA LIC. TEORETIC ARANY JANOS SALONTA |
53 | C.T. ALEXANDRU ROMAN ALESD (clasa:9-12) | 5 | 5 7 1 | C.T. ALEXANDRU ROMAN ALESD LIC. TEORETIC C-TIN SERBAN ALESD LIC. TEHN. NR.1 SUNCUIUS |
54 | C.N. EMANUIL GOJDU ORADEA (clasa:9-12) | 20 | 46 2 6 | C.N. EMANUIL GOJDU ORADEA C. E. PARTENIE COSMA ORADEA LIC. TEORETIC AUREL LAZAR ORADEA |
Rezultate
28.03.2017 ora 18.30 -> Rezultate înainte de contestații.
30.03.2017 ora 18.30 -> Rezultate-CALIFICĂRI după aplicarea criteriilor de departajare